Florida Robotics Education, Inc.

Florida FIRST LEGO League

FINAL QUALIFYING TOURNAMENT SCHEDULE

The list below is a  schedule of Florida Qualifying Tournaments.  The tournaments on the list may be cancelled for reasons beyond our control or locations changed within the same general area.

Remember, you have to choose three tournaments when you register for your first event.

Tournament Map

Updated as of 12/27/2013 4:30PM --  YELLOW INDICATES A LATE (B) TOURNAMENT

Area No. Tournament Name Date School City Slots Avail
Central A3 Blast Off Qualifier 11/16/2013 Goldsboro Elem Sanford CPLT
Central A5 Bacon Qualifier 11/23/2013 UF IFAS Exten Center Orlando CPLT
Central A12 Bear Lake Bash! 12/7/2013 Bear Lake Apopka CPLT
Central A18 Steampunk Robo Challenge 12/7/2013 Orlando Science Schools Orlando CPLT
Central B3 Jackson Qualifier 12/14/2013 Jackson Middle School Orlando CPLT
Central B14 Robopalooza 1/11/2014 Forest High School Ocala FULL
Central B17 The Spartan Challenge 1/11/2014 Milwee Middle School Longwood FULL
East A2 Bionic Tiger's FLL Qualifier 11/16/2013 Cocoa High Cocoa  CPLT
East A11 Voltage FLL Challenge 11/23/2013 Melbourne High Melbourne CPLT
East A8 Scrap Metal Qualifier 11/23/2013 Edgewood Jr/Sr High Merritt Is CPLT
East A15 MICS Fiesta Grande Qualifier 12/7/2013 Merritt Is Christian Merritt Is CPLT
East A16 Pink Panther Rumble 12/7/2013 Kennedy Middle School Rockledge CPLT
East B2 Space Chocolate Qualier 12/14/2013 Edgewood Jr/Sr High Merritt Is CPLT
East B12 Our Savior Qualifier 1/11/2014 Our Savior School Cocoa Beach 1
East B24 The Royal Family Qualifier 1/18/2014 Stone Middle School Melbourne FULL
East B25 Pink Panther Rumble II 1/18/2014 Kennedy Middle School Rockledge FULL
Jax A7 Wisdom Warriors Challenge 11/23/2013 Loretto Elementary Jacksonville CPLT
Jax A17 RoboThrasher 1 12/7/2013 Thrasher-Horne Center Orange Pk CPLT
Jax B4 JCDS Qualifying Tournament 12/14/2013 Jacksonville Cntry Day Sch Jacksonville CPLT
Jax B15 RoboThrasher 2 1/11/2014 Thrasher-Horne Center Orange Pk FULL
Jax B21 Osprey Challenge 1/18/2014 Jacksonville Bch Elem Jax Beach FULL
other na Bahamas Qualifier 11/30/2013   Bahamas CPLT
Panhandle A13 Covenant Qualifier 12/7/2013 Covenant Christian Panama City CPLT
Panhandle B7 SRMS Qualifying Tournament 12/14/2013 Shoal River Crestview CPLT
Panhandle B13 Rising Leaders Academy Qual 1/11/2014 Rising Leaders Acad Panama City FULL
Panhandle B20 NWFSC FLL Challenge 1/18/2014 NW FL State College Niceville FULL
Polk A4 Tiger Challenge 11/16/2013 Union Academy Bartow CPLT
Polk B18 Rochelle Qualifier 1/11/2014 Rochelle School of Arts Lakeland FULL
Polk B19 Dundee Qualifier 1/18/2014 Dundee Middle School Dundee FULL
South A1 Hollywood Hurricane Qualifier 11/9/2013 McNicol Middle School Hollywood CPLT
South A9 Ramblewood Ram-botic Tourn 11/23/2013 Ramblewood Elem Coral Springs CPLT
South A14 Doral FLL Qualifying Event 12/7/2013 Doral Academy Prep Doral CPLT
South B1 Crystal Robomania 12/14/2013 Crystal Lake Middle School Pompano CPLT
South B6 S.P.A.M. Robotics Qualifier 12/14/2013 South Fork HS Stuart CPLT
South B10 Carrollton Qualifier 1/11/2014 Carrollton Miami CPLT
South B11 MISSION 3.16 Nature's Fury Qual 1/11/2014 Spanish River Boca Raton FULL
South B23 RAZZMA "TAZ BOT" Tourn 1/18/2014 Poinciana Elem Boynton Beach FULL
West A10 Robots At Rushe 11/23/2013 Rushe Middle Sch Land o Lakes CPLT
West A6 Cypress Swamp Challenge 11/23/2013 Cypress Lake Middle Sch Ft Myers CPLT
West A19 Tora, Tora, Tora 12/7/2013 Stewart Middle School Tampa CPLT
West B5 Minotaur Blizzard 12/14/2013 Middleton HS Tampa CPLT
West B8 Braaainsss, more braaainsss 1/4/2014 Coleman MS Tampa CPLT
West B16 Suncoast FLL Qualifier 1/11/2014 Hillsborough CC - Brandon Brandon FULL
West B9 Tortuga Preserve's STEMquest 1/11/2014 Tortuga Preserve Elem Ft Myers CPLT
West B22 Quest of the Golden Knight 1/18/2014 Oak Grove Middle School Clearwater FULL
             
    EARLY - A   LATE - B